Astronomska obuka u Vatikanskoj opservatoriji

Astronomija je najstarija prirodna nauka koja se razvijala i rasla uporedo sa čovečanstvom i iako se veruje da danas nije toliko popularna, sve je više mladih ljudi koji se ponovo okreću nebu i žele da saznaju kako je nastao svemir, zašto funkcionišu prirodni zakoni i zbog čega smo mi ovde. U toku razvitka onoga što danas poznajemo pod terminom „savremena zapadna astronomija“ religiozna učenja su se mešala u napredak nauke i često ga kočila. I baš zbog ove činjenice izgleda pomalo neverovatno da je Vatikan kao država i kao centralni deo katoličke crkve jedan od najvećih pobornika i istraživača ove oblasti.

Početkom prošlog veka vodeći ljudi Vatikana su uvideli da je udaljavanje vere od nauke pogrešan pristup razvitku čovečanstva i od tog trenutka počele su da se održavaju konferencije i seminari unutar zidova ovog grada-države, a koje su vodili najveći matematički, fizički i astronomski umovi našeg doba. A u slučaju da ste zainteresovani da prisustvujete treba da znate da je to apsolutno moguće.

U Vatikanskoj opservatoriji postoji program pod imenom VOSS (Vatikan Opservatory Summer School) koji se održava jednom godišnje i to obično od kasnog proleća do rane jeseni, a u trajanju od 30 dana. Postoji pravilo da ovu školu može da pohađa samo 25 osoba maksimalno zbog ograničenog prostora, ali ako dobro napišete svoju prijavu sve šanse su na vašoj strani i možete se nadati najboljem.

Apsolutno nije bitno da li ste katolik, hrišćanin, pripadate nekog drugoj veri ili ste ateista, to ne utiče na izbor prijavljenih. Važno je samo da ste zainteresovani za astronomiju, još bolje ako ste već upoznati sa osnovama ove nauke, a najbolje je da ste učestvovali u nekih istraživačkim zadacima unutar ove ili bliskih nauka. Smeštaj je besplatan, u vilama koje pripadaju opservatoriji, a plaća se povratna karta do Rima i hrana. Ukoliko se ekonomično hranite vaši troškovi će ukupno sa uračunatim putovanjem do tamo i nazad iznositi oko 1000 evra za mesec dana koliko škola i traje. Potrebno je takođe da ste punoletni, a najbolje ili da tek završavate srednju školu ili da počinjete fakultetsko obrazovanje.

U toku ovog jednomesečnog kursa imaćete na raspolaganju uvek nekoliko vrhunskih predavača, od kojih je otprilike uvek dvoje iz same opservatorije, a ostali su eminentni profesori I stručnjaci iz celog sveta i sa vodećih univerziteta kao što su Harvard ili MIT.

Godinama su teme koje se obrađuju na ovom kursu više nego fascinantne, pa su polaznici mogli detaljno da se upoznaju sa temama kao što je “Voda unutar i izvan Solarnog sistema” koji je održan 2016. godine, kao i više nego intrigantnim temama kao što su: “Galaksije, bliske i daleke, mlade i stare”, “Hemija univerzuma”, “Astrobiologija: potraga za našim korenima i drugim oblicima života”, “Ekstrasolarne planete i smeđi patuljci”, “Strukture i dinamike galaksija”, “Teorijska i posmatračka kosmologija”, “Zvezdane formacije unutar galaksija” i mnoge druge.

Obuka se održava na engleskom jeziku, a polaznici su smešteni u Kastel Gandolfu blizu Rima u prelepim pontifikalnim vilama. Nije nemoguće ući u ovu školu, zato pokušajte slobodno i uživajte u sasvim čudesnom letnjem raspustu ispunjenom izuzetnim predavanjima i profesionalnim proučavanjem neba.